سمینار ارشد مهندسی برق : فصل مشترک Wimax و پروتکل های IEEE802.16,20,21,22

دسته بندی: مهندسی برق
بازدید

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق

با عنوان : فصل مشترک Wimax و پروتکل های IEEE802.16,20,21,22

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

گروه برق – الكترونيك

سمينار كارشناسي ارشد

موضوع:

فصل مشترك Wimax و پروتكل هاي IEEE802.16,20,21,22

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكيده:

در اين سمينار استاندارد IEEE802.16 را كه بيشتر و به طور متداول به Wimax معروف شده است را تشريح خواهيم كرد.

Wimax يك ارتباط نقطه به نقطه (مشترك به مشترك) را با محدوده 50km (30mile به همراه ظرفيت 72mbps پيشنهاد داده است.

اين تكنولوژي يك ارتباط NLOS (مسير غير خط مستقيم) با محدوده 4mile را نيز پيشنهاد داده و همينطور، اين مدل در يك توزيع نقطه به چند نقطه در هر پهناي باندي براي تقريباً هر تعداد مشتركي كه به تراكم مشترك و ساختار شبكه وابسته است مي تواند توزيع شود. در ادامه به بخش هاي لايه فيزيكي و MAC و QOS شبكه و امنيت شبكه پرداخته شده است، كه جزييات آن در داخل سمينار مطرح مي شود.

از مزيتهاي Wimax مي توان به موارد زير اشاره كرد:

– حذف كابل كشيهاي طولاني

– صرفه جويي در هزينه هاي توسعه و نگهداري شبكه

– قابليت اتصال به خطوط كابلي، T1/E1، DSL

– امكان سرويس دهي به مشتركين ثابت و سيار

در ادامه در مورد استانداردهاي IEEE802.20,21,22 كه در ارتباط با شبكه WIMAX می باشند بحث شده است.

هدف از ايجاد استاندارد IEEE802.20 به شرح زير است:

– دسترسي اينترنت به صورت سيار و در همه جا

– پشتيباني شفاف از درخواست هاي اينترنت

– دسترسي به سرويسهاي موسسه اينترانت

و محدوده كاري آن:

– عملكرد آن در باند فركانسي مجوز داده شده زير 3/5 GHZ

– پشتيباني كردن از نرخ ديتا براي هر مشترك بيش از 1Mbps

– پشتيباني از خودروي متحرك با سرعت 250km/h

استاندارد IEEE802.21 مي تواند توليد كننده تقاضايي براي راه حل هايي كه قادر به همگرايي و يكپارچگي Handover در سرتاسر شبكه هاي با دسترسي نا متقارن هستند، باشد.

گروه كاري IEEE802.21 يك چهارچوبي را ايجاد كرده است كه يك تابع Handover رسانه ای مستقل (MIHF) را تعريف مي كند، كه اين تابع موجب تسهيل در عمل Handover در سرتاسر شبكه هاي با دسترسي نا متقارن شده و همچنين به مشتركين بسيار كمك مي كند تا يك عملكرد خوبي را در طول عملكرد Handover يكپارچه تجربه كنند.در آخر هم استاندارد IEEE802.22 مورد بررسي قرار گرفته است. اين استاندارد اولين استاندارد بي سيمي مبني بر شناخت راديويي است كه در نوامبر سال 2004 ما شاهد شكل گيري آن بوده ايم.

فعاليت IEEE802.22 نخستين تلاش براي تعريف يك فصل مشترك هوايي استاندارد شده مبني بر تكنيك هاي CR براي فرصت استفاده از باندهاي تلويزيوني به طرف زير بنايي بدون ايجاد مزاحمت براي اين باندها مي باشد. هدف كاربردي بسيار مهم و حساس 802.22 دسترسي باند پهن بي سيمي در مناطق روستايي دور افتاده با عملكردي قابل قياس با تكنولوژيهاي دسترسي باند پهن ثابتِ موجود است (DSL و مودمهاي كابلي) كه پوشش دهنده مناطق شهري و حومه شهر مي باشند.

همچنين 802.22 در رنج فركانسي كاركردي از 54-862MHZ تعيين شده، در صورتيكه يك بحث مداوم توسعه دادن دامنه عملياتي آن به 41-910 MHZ نيز وجود دارد. در مجموع اين استانداردها در كنار يكديگر مي توانند در جهت تسهيل در ارتباطات از راه دور جوامع بشري، نقش سازنده اي را ايفا كنند.

فصل اول:

Wimax ساختما ن شبكه هاي بي سيمی 802.16

مقدمه:

در اين سمينار استاندارد IEEE802.16 را كه بيشتر و به طور متداول به Wimax (دسترسی ميكرويوو براي ارتباط دو وسيله با هم به صورت جهاني) معروف شده است تشريح مي كنيم. اين استاندارد سالها در دست ساخت بود و ساخت آن در ژوئن 2004 به پايان رسيد. در اين سمينار تلاش خواهد شد كه يك ديد مختصر و كلي فني استاندارد 802.16 را از میان مشخصات آن داده و سپس توسط يك سري مباحثي مانند اينكه چگونه اين تكنولوژي مي تواند نقش انتقال سه گانه داده، صدا و تصوير را با هم ايفا كند ادامه داده مي شود. Wimax در ارتباطات از راه دور تغييراتي را خواهد داد به طوريكه اين تغييرات شبكه در سرتاسر جهان امروزي مشهود مي باشد.

از زمانيكه تلفن شروع به كار كرده است تأمين كنند گان سرويس ازرقابت توسط تكيه بر سرمايه گذاري گزاف براي گسترش يك شبكه تلفن دوري گزيده اند. هزينه گسترش سيمهاي مسي، ساختمان سوئيچها و اتصال سوئيچهاي ايجاد شده يك محدوديت غير قابل عبور براي داخل شدن برا ي ديگر رقيبان به اين عرصه نيز مي باشد. در بيشتر جهان، هزينه بالاي اين زيرساخت سرويس دهي تلفن را محدود كرده است. Wimax يك ارتباط نقطه به نقطه (مشترك به مشترك ) را با محدوده 50km (30mile به همراه ظرفيت 72mbps پيشنهاد داده است. اين تكنولوژ ي يك ارتباط NLOS (مسير غير خط مستقيم) با محدوده 4mile را نیز پيشنهاد داده و همينطور، اين مدل در يك توزيع نقطه به چند نقطه در هر پهناي باندي براي تقريباً هر تعداد مشتركي كه به تراكم مشترك و ساختار شبكه وابسته است مي تواند توزيع شود. شكل 1-1 اين امكانات محرك را نشان داده است.

(*) شبكه هاي ارتباط راه دور نيازمند به يك دسترسي به شكل تناوبي مي باشند:

فهميدن كار اصلي يك شبكه تلفن سوئيچ شده عمومي (PSTN) به بهترين نحو، دانستن 3 جزء اصلي آن است: دسترسي، سوئيچينگ و انتقال. هركدام از اين اجزاء تاريخچه بالاي صد سال PSTN را نشان مي دهد. دسترسي، به چگونگي دسترسي مشترك به شبكه، اشاره دارد، سوئيچينگ به چگونگي تلفن كردن در داخل شبكه، كه سوئيج شده يا مسيردهي شده است، اشاره دارد و انتقال هم در مورد چگونگي انتقال صدا در سرتاسر شبكه توضيح مي دهد.

(*) سوئيچينگ:

PSTN يك شبكه ستاره اي است. در اين شبكه هر مشتركي به مشترك ديگر از طريق كوچكترين واحد، (اگر هاب هاي زيادي نباشد، اين واحد كوچك به اتاقهايي (offices) شبیه است) متصل مي شود. در اين اتاقها سوئيچها قرار دارند. به صورت خيلي ساده اتاقهاي محلي، با سرويس محلي ارتباط دارند و اتاقها به صورت جفت براي سرويس دهي به فواصل دور (master, slave) كار مي كنند. اتاقهاي محلي بهتر است كه اتاقهاي مركزي (central office) (Co) نامیده شوند، اين اتاقها از 5 دسته سوئيچ استفاده مي كنند و هنگاميكه اتاقها به صورت جفت كار مي كنند از 4 دسته سوئيچ استفاده م ي كنند. يك شهر بزرگ ممكن است چندين Co داشته باشند. براي مثال شهر دِنور (Denver) (با جمعیت 2 میلیونی) تقریبا 40، co دارد. Co ها در یک شهر بزرگ اغلب بيشتر توده يك شهر را در بر مي گيرد و به صورت ساختمانهاي آجري بزرگ بدون پنجره قابل شناسايي هستند.

تعداد صفحه : 182

قیمت : چهارده هزار و هفتصد تومان

 

***

—-

:       

****         serderehi@gmail.com

جستجو در سایت : کلمه کلیدی خود را وارد نمایید :
 

 

برچسب ها :
1 نظر
admins

نظر خود را در مورد این پست ارسال فرمایید.

نظرات بسته شده است.